Integracja sensoryczna Kraków

Właściwe funkcjonowanie w świecie społecznym wymaga od nas integracji niezliczonej ilości bodźców. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wielką pracę musi wykonać nasz mózg, aby skoordynować informacje płynące z różnych zmysłów i wytworzyć adekwatną reakcję. Przyczyną wielu dysfunkcji i zaburzeń z zakresu rozwoju poznawczego, motorycznego, czy emocjonalnego u dzieci, jest często właśnie nieprawidłowa integracja sensoryczna. Kraków to miejsce, gdzie pomoc małym pacjentom niosą specjaliści z poradni pedagogiczno-psychologicznej Stymulus. Zgodnie z założeniem pomysłodawczyni terapii integracji sensorycznej Dr. A. Jean Ayres uczymy poprzez zabawę, podążając za potrzebami i aktywnością dziecka.


Nieprawidłowa integracja sensoryczna może się przejawiać pod różną postacią, niemniej jednak istnieją pewne objawy, które powinny zwrócić uwagę rodziców. No najbardziej typowych można zaliczyć: nadmierną bądź zbyt małą wrażliwość na bodźce, problemy z koncentracją uwagi, trudności z czynnościami z pisaniem, rysowaniem (mała motoryka), a także z chodzeniem, bieganiem, czy łapaniem (duża motoryka). Alarmowa lampka u rodziców powinna włączyć się również wtedy, gdy dziecko ma problemy z artykulacją, opóźnienia w rozwoju mowy, problemy z rozumieniem poleceń, czy trudności w nauce, których nie można wyjaśnić deficytami intelektualnymi.

Terapia integracji sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej jest niezwykle atrakcyjna dla dzieci. Prowadzona jest w konwencji zabawy, a różnorodność technik oraz wnętrza wyposażone w ciekawe pomoce edukacyjne i zabawki sprawiają, że udział w sesji jest dla dziecka wysoce nagradzający i budzi pozytywne skojarzenia. W naszej poradni w Krakowie posiadamy specjalnie przystosowaną do wymagań terapii integracji sensorycznej i atrakcyjnie urządzoną salę, gdzie do dyspozycji dzieci pozostają m.in. piłki gimnastyczne, równoważnie, huśtawki, tunele czy trampoliny. Dodatkowe źródło stymulacji gwarantuje szerokie spectrum faktur, z których wykonany został sprzęt. Takie szerokie oddziaływanie pozwala na jednoczesną aktywizację receptorów różnych zmysłów a w efekcie usprawnienie procesów organizacji percepcyjnej.


Samo zaobserwowanie pewnych nieprawidłowości przez rodziców nie jest jeszcze podstawą do włączenia terapii integracji sensorycznej. Decyzja o jej rozpoczęciu jest poprzedzona procesem diagnostycznym, w skład którego wchodzą cztery standaryzowane techniki: wywiad z rodzicami, kwestionariusz, próby kliniczne (obserwacja spontanicznej i ukierunkowanej aktywności dziecka) oraz określenie stopnia dojrzałości i integracji zmysłów za pomocą tzw. Testów Kalifornijskich. Na bazie tych informacji oraz po konsultacji z rodzicami specjaliści z naszego ośrodka przygotowują indywidualny plan terapii. Skuteczność integracji sensorycznej została potwierdzona w wielu badaniach klinicznych, stając się tym samym jedną z kluczowych form pomocy w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Zapraszamy.

About Us
Departments
Testimonial
Doctors
Call-To-Action
Latest News
Social

Stymulus

Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna

31-133 Kraków, ul. Dunajewskiego 5
tel. 790 654 000
e-mail: info@stymulus.pl

Contact
Top